U petak, 20. oktobra 2017. godine su izvedeni završni radovi na restauraciji spomenika umjetničkog naslijeđa „Kapitel“ ili „Stara Tuzla“ na Slanoj Banji u Tuzli. Na vlastitu želju radove je izveo sam autor spomenika, Živorad Ciglić-Cigla, koji je još davne 1962. godine Tuzli darivao ovo umjetničko djelo.
Restauracija se odvijala uz saglasnost i nadzor Zavoda za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Tuzlanskog kantona, i to u tri etape, prve dvije su izvedene u periodu 3-4. oktobra, a završna 20. oktobra 2017. godine.
Također, sada je potrebno da se uredi plato na kojem se nalazi Kapitel, za što je vajar Ciglić ponudio idejno riješenje koje treba da se uzme u obzir prilikom razmatranja načina uređenja platoa i dalje zaštite Kapitela.
Zahvalnost za ostvarivanje saradnje s vajarom Ciglićem dugujemo timu Magic Factory Tuzla i Tuzla Film Festivalu, čiji su predstavnici Boris Balta i Jusuf Jaganjac u sklopu snimanja dokumentarnog filma „Tu pored nas“, koji govori o kulturno-historijskom naslijeđu Tuzle, dali i značajan doprinos na terenu.
Sem toga, u okviru festivala, Živorad Ciglić je sinoć upriličio izložbu svojih odabranih skulptura. Izložba je postavljena u Narodnom pozorištu Tuzla a građani će istu moći pogledati do 19. novembra 2017. godine.
Kapitel se nalazi u memorijalnom kompleksu „Slana Banja“ i jedno je od prvih umjetničkih djela, sada već čuvenog vajara Živorada Ciglića.
Kapitel podsjeća na arhitektonski element, sastavni dio stupa – glava, koji nastaje iz estetskih i tektonskih razloga. Motivi koji krase Kapitel govore o prošlosti grada, a vezani su za eksploataciju soli, kroz različite historijske periode (prahistorija, rimsko doba, srednji vijek i osmanski period).
Tuzlanski kapitel je izrađen od livenog kamena, a motivi na njemu u tehnici bareljef.
Zbog oštećenja izazvanih usred nepovoljnog atmosferskog utjecaja i starosti samog spomenika bila je neophodna njegova restauracija.
Kapitel predstavlja značajan dio kulturno-historijskog naslijeđa Tuzle, dio kulturne slike i identiteta grada na zrnu soli.
Živorad Ciglić – Cigla je rođen 1931. godine u Skobalju kod Lajkovca (R.Srbija). Vajarstvo učio u Splitu, a studije završio na Akademiji primjenjenih umjetnosti u Beogradu. Autor je preko 1500 skulptura u raznim materijalima. Radovi mu se nalaze u mnogim mjestima bivše Jugoslavije, kao i u galerijama i privatnim zbirkama širom svijeta. U Tuzli je živio od 1960 do 1962. godine gdje je radio kao nastavnik likovnog vaspitanja u Osnovnoj školi „Džemal Mandžić“ (danas Pazar). Sarađivao je s Dragišom Trifkovićem, Memom Derviševićem, Perom Jelisićem i dr. Imao je na desetine samostalnih izložbi skulptura, u Srbiji, Bosni i Hercegovini i širom svijeta. Piše i objavljuje prozu.