Početkom marta stručna ekipa Zavoda je obišla, u nauci već poznati arheološki prahistorijski lokalitet Grabovik ili Zaketuša a koji se nalazi na jednom dominantnom uzvišenju planine Majevice, u istočnom dijelu općine Srebrenik.
Ekipu Zavoda su činili: direktor Zavoda Benjamin Bajrektarević, prof; vanjski saradnik Zavoda za arheologiju Edin Šaković, prof., asistent na predmetu arheologija Filozofskog fakulteta u Tuzli; mr. sc. Rusmir Djedović stručni saradnik Zavoda; dr. sc. Edin Mutapčić, doc. Pravnog fakulteta u Tuzli, podnosilac peticije za proglašenje ovog lokaliteta nacionalnim spomenikom (tada direktor JU Centar za informisanje i kulturu Srebrenik).
Ekipi Zavoda su se neposredno na lokalitetu pridružili Jusuf Hasić, prof. asistent na Filozofskom fakultetu u Tuzli i Mustafa Smajlović, iz obližnjeg naselja Like, dobar poznavalac potencijalnih arheoloških lokaliteta ovog područja i koji je prije desetak godina upozorio stručnjake na lokalitet Zaketušu.
Pri obilasku lokaliteta Grabovik, ekipa je gotovo na površini, uočila veliki broj predmeta. Radi se o stotinjak fragmenata keramike (različite veličine i debljine) raznih dijelova glinenih posuda. Raspoznaju se fragmenti: dna posuda, oboda na vrhu posuda i ručki posuda. Uočeni su i fragmenti keramike sa plastikom kao i fragmenat sa linijama.
Posebno su interesantna dva kremena odbitka oštrih ivica.
Navedeni predmetri su uočeni na više mikrolokacija razasutih po platou i padinama uzvišenja na nekoliko duluma površine.
Velika površina na kojoj ima arheoloških predmeta, njihova brojnost, odnosno izrazita koncentracija i činjenica da se nalaze gotovo na površini, upućuju da se zaista radi o vrijednom arheološkom lokalitetu ovog dijela Bosne i Hercegovine.
Arheološko područje – Prahistorijska gradina na lokalitetu Grabovik- Zaketuše, iznad sela Straža, općina Srebrenik, je od strane Komisije/Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, 2006. godine proglašeno nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.
O obilasku lokaliteta i pronalasku nalaza urađena je i sačuvana odgovarajuća dokumentacija (audio-video zapis, fotografije) a također je sačuvan i arheološki materijal.
Zbog svega navedenog mišljenja smo da je ovaj vrijedni arheološki lokalitet potrebno detaljno istražiti, adekvatno štititi i čuvati, kao i prezentovati.