Rješenjima Zavoda za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Tuzlanskog kantona koja su objavljena u Službenim novinama TK broj 18. od 2. novembra 2022. godine tri potencijalna dobra baštine su stavljena pod prethodnu zaštitu Tuzlanskog kantona. Radi se o sljedećim dobrima:
- Nekropola stećaka „Sječa“, općina Sapna,
Radi se o nekropoli sa srednjovjekovnim bosanskim nadgrobnicima koja se nalazi sa desne strane magistralnog puta Kalesija – Sapna, na samoj granici ovih dviju općina. Nekropola broji najmanje 44 stećka raspoređena u dvije skupine, uglavnom sljemenaka i sanduka, od kojih su neki sa postoljem. Veća skupina obuhvata 39 stećaka i nalazi se neposredno pored puta. Ovi stećci su bili u lošem stanju, svi su obrasli mahovinom, većina ih je utonula u zemlju, a neki od njih su prevrnuti i oštećeni. Iznad ove skupine, na udaljenosti od 70 m, nalazi se druga skupina od 5 stećaka, od kojih su tri sanduka. Ovi stećci su oštećeni, obrasli šibljem i samim time ugroženi. Jedan stećak i dijelovi drugih stećaka su izmješteni sa svoje izvorne lokacije i nalaze se neposredno pored puta. U toku je realizacija projekta sanacije i uređenja ove nekropole.
- Džamija u Tarevu, općina Kladanj,
Radi se o dobru graditeljskog naslijeđa sagrađenog za potrebe džemata Tarevo. Objekat je građen krajem XVII st., a po nekim podacima 1677. godine. Osnova je praougaona, a dimenzije džamije su 9×6 metara. Temelji su rađeni od lomljenog kamena, a zidovi omalterisani. Prozor i trijem su rađeni od drveta i prefarbani zelenom bojom. Krovna konstrukcija je drvena i prekrivena crijepom. Na džamiji je izveden tip krovnog minareta. Prvobitno minaret je bio drveni, a kasnije je obložen limom. Objekat je u dosta lošem stanju, te je neophodna kvalitetna rekonstrukcija po principu zaštite kulturnog naslijeđa i u skladu sa potrebama MIZ Kladanj. U toku je priprema projektne dokumentacije za obnovu ovog dobra baštine.
- Stari Gater u Živinicama, Grad Živinice.
Gater je bio ključna mašina u industrijskoj preradi drveta koja je puštena u pogon 1908. godine, u okviru tadašnje pilane u Živinicama. Tokom Drugog svjetskog rata, ova mašina za rezanje trupaca usljed oštećenja prestaje sa radom, a poslije rata biva osposobljena za potrebe novoosnovanog Šumsko-industrijskog preduzeća ”Konjuh”. Gradnjom nove, tada savremene pilane sa brentama, gater 1964. godine biva demontiran i postavljen kao eksponat na ulazu u krug pogona živiničkog ”Konjuha”. Time ova nekadašnja značajna mašina koja je bila u funkciji skoro 60 godina, dobija spomenički karakter i kao dio industrijskog naslijeđa postaje simbol dugogodišnje tradicije prerade drveta u Živinicama, ali i samog grada Živinice. Na zahtjev Grada Živinice, uz stručno mišljenje Zavoda za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Tuzlanskog kantona na Glavni projekat prelokacije spomenika u Živinicama – Stari Gater, izrađen od strane Atrius projekt d.o.o. Živinice u kojem je elaboriran način prenosa ovog dobra, kao i tehničke specifikacije za sanaciju, zaštitu i prezentaciju istog na novoj lokaciji, ovo dobro baštine je preneseno iz kruga firme Konjuh d.d. u stečaju i trajno zaštićeno u centru grada Živinice.
Stupanjem na snagu Zakona o zaštiti kulturne baštine u oktobru 2020. godine Zavod za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa TK je pod prethodnu zaštitu Tuzlanskog kantona stavio Barutanu na Gradini (Grad Tuzla), nekropolu stećaka u Sniježnici (općina Teočak), Dva stećka s natpisom (općina Sapna), Staru upravnu zgradu u Lukavac Mjestu (Grad Lukavac), Kulturno-historijsku cjelinu „Stara gradska jezgra Lukavac“ (Grad Lukavac), te navedena tri dobra baštine.
Za svako od navedenih dobara, a spram mogućnosti, će biti ili su već poduzete mjere zaštite koje uključuju pravnu zaštitu, izradu projektne dokumentacije, kao i sanaciju, konzervaciju, rekonstrukciju i revitalizaciju. Navedene aktivnosti se poduzimaju uz podršku Vlade Tuzlanskog kantona, Ministarstva za kulturu, sport i mlade u Vladi TK, te lokalnih zajednica na čijem se području nalaze predmetna dobra baštine.