Dana, 19. augusta 2015. godine, stručni tim Zavoda za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa TK je boravio na terenu u Lukavcu.
Mr.sc. Rusmir Djedović i mr. Semir Hadžimusić (stručni saradnici Zavoda), te Elvedin Kovačević, apsolvent na Odsjeku za historiju Filozofskog fakulteta u Tuzli, izvršili su rekognosciranje, istraživanje i dokumentovanje dijela prostora u blizini Fabrike sode u Lukavcu. Radi se o nekadašnem austrougarskom dijelu Lukavca, tzv. Majstorskoj ulici (Majsterhaus), Radničkoj koloni, Hrastiku, prostoru pružanja stare uskotračne pruge i drugo.
Drugi dio istraživanja proveden je na području središta današnje mjesne zajednice Lukavac mjesto (tzv. Lukavac turski/stari). Od mještana ovog dijela Lukavca prikupljeni su podaci o prošlosti i naslijeđu Lukavca. Uz organizacionu podršku Ekrema ef. Mrahorovića, imama u džematu Lukavac mjesto, razgovarano je sa: Mehmedom Omerdićem 1935.god., Redžom Spahićem 1944.god., Salihom Šarićem 1945.god.(mutevelija), Agom Duvnjakovićem 1949.god., Suadom Dajidžićem, zamjenikom mutevelije… Izmeđuostalog, razgovarano je o čaršiji; hanovima i dućanima, vodenicama, o staroj džamiji; mektebima, mezarjima, familijama, Ahmet-agi Kovačeviću…
Razgovor pred džamijom, detalj sa istraživanja
Terenski rad je dalje nastavljen posjetom mještaninu Lukavac mjesta, Rami Imamoviću – 1931. godište. Zbog ranije planiranog rasporeda posjete, od Rame smo doznali i zabilježili samo dio od mnoštva informacija kojima raspolaže ovaj čovjek, živući baštinik prošlosti Lukavca.
Nakon intervjuisanja Rame Imamovića, stručni tim Zavoda je u prostorijama MZ Lukavac mjesto razgovarao sa Enverom Delićem, predsjednikom Vijeća ove mjesne zajednice. Iz razgovora s Delićem, informisali smo se o prostoru koji obuhvata MZ Lukavac mjesto, definisali informacije o teritorijalnim pojedinostima na terenu (mahale, ulice, kuće..), te razgovarali o naslijeđu odavno raseljenog naselja Kalajevo, odakle je i sam Delić.
Ova veoma sadržajna posjeta Lukavcu završena je razgovorom sa Harizom Horozićem, geometrom u penziji, koji je prikupio dosta podataka o svom dajidži Ahmet-agi Kovačeviću, najznačajnijoj društvenoj i političkoj ličnosti Lukavca i okoline od kraja 19. stoljeća do Drugog svjetskog rata.
Istraživanjem se nastoji izvršiti rekonstrukcija prošlosti područja Lukavca (grada i mjesta), a rezultati navedenog će biti predstavljeni na naučnom skupu „Kulturno-historijsko i prirodno naslijeđe općine Lukavac“.
U nastavku pogledajte dio fotografija koje su zabilježene u Lukavcu!