U Lukavcu je u subotu 31. oktobra 2015. godine održana velika naučna konferencija „Kulturno-historijsko i prirodno naslijeđe općine Lukavac”. Dugo pripremana konferencija, održana je u organizaciji JU Zavoda za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa TK i JU Javne biblioteke Lukavac. Pokrovitelj konferencije bila je Općina Lukavac, a partner Sisecam Soda Lukavac.
Konferencija je održana u objektu Vila „Solvay” u Lukavcu, reprezentativnom dobru graditeljskog i kulturno-historijskog naslijeđa iz perioda austrougarske uprave Bosnom i Hercegovinom.
Na istoj je učestvovalo četerdesetak naučnika, koji su kroz šest sesija prezentovali svoja istraživanja o naslijeđu područja općine Lukavac. Već je urađen i štampan zbornik sažetaka radova, koji se može naći i online na stranici www.bastina.ba. Od radova koji su izlagani na konferenciji, biti će pripremljen zbornik radova (knjiga o naslijeđu Lukavca sa oko 400. strana). Ovim projektom će do sada slabo istražena prošlost Lukavca biti obogaćena sa novim spoznajama eminentnih naučnika i istraživača.
U svečanom dijelu konferencije, nakon muzičke tačke u izvedbi mladih i talentovanih lukavčana, obratili su se, ispred organizatora prof. Nihada Fajić, direktorica JU Javne biblioteke Lukavac i prof. Arijana Grgić, predsjednica UO Zavoda za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa TK. Prisutnima se obratio i Izet Jagodić, ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta TK, a konferenciju je zvanično otvorio Dževad Mujkić, načelnik Općine Lukavac.
Predsjedavanje prvom sesijom preuzeo je prof.dr. Mirsad Kunić, predsjednik naučnog odbora konferencije, te nakon kraćeg obraćanja najavio uvodničara akademika, prof.dr. Omera Ibrahimagića, jednog od najistaknutijih naučnih djelatnika, rodom iz Smoluće kod Lukavca. Akademik Ibrahimagić je govorio o temi „Značaj naslijeđa Lukavca i okoline – primjer nišana Ibrahim-age u Smolući”. O temi „Rezultati dosadašnjih arheoloških i etnoloških istraživanja područja općine Lukavac” izlagao je prof.dr.emeritus Salih Kulenović. U daljem radu konferencije nizala su se predavanja brojnih učesnika, eminentnih naučnika i istraživača, a konferencija je trajala do večernjih sati.
Bogatu foto-galeriju sa konferencije pogledajte na facebook stranici Zavoda „Baština Tuzlanskog kantona”, na slijedećem linku:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.488848084618284.1073741840.259555514214210&type=3¬if_t=like
Zaključci konferencije: Kulturno-historijsko i prirodno naslijeđe općine Lukavac
Na ovoj Konferenciji upoznati smo sa rezultatima dosadašnjih i rezultatima novih istraživanja u oblasti kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa:
39 radova iz oblasti:
– urbanističko-graditeljskog
– historijskog
– arheološko-etnološkog
– industrijskog
– kulturnog
– religijskog
– spomeničkog
– jezičkog
– usmenog i pisanog književnog naslijeđa
– prirodnog
Iz različitih oblasti prošlost Lukavca obrađena je kroz prethistorijski, antički, srednjovjekovni, osmanski, austrougarski i period dviju Jugoslavija.
Opština Lukavac, prema prezentiranim rezultatima istraživanja, nudi:
– brojna potencijalna i potvrđena arheološka nalazišta od najstarijih vremena;
– bogato urbanističko-graditeljsko naslijeđe;
– bogato historijsko
– industrijsko
– kulturno
– jezičko
– književno
– religijsko
– spomeničko
– prirodno naslijeđe.
Rezultati istraživanja prezentiranih radova bit će publicirani u zborniku radova, koji se planira izdavati u proljeće 2016. godine. Pozivaju se učesnici konferencije da svoje radove dostave što prije kako bi se na vrijeme moglo početi sa uređivanjem budućeg zbornika.
Predlaže seZavodu za zaštitu i korištenje kulturno-istorijskog i prirodnog naslijeđa da pokrene aktivnosti oko stavljanja novih objekata na listu zaštićenih spomenika BiH, prije svega, najstarijih džamija (Dobošnica, Puračić, Poljice, Turija).
Na bazi najnovijeg popisa životinjskih vrsta nužno je da se vrši permanentni monitoring i zaštita životinjskih vrstana akumulaciji jezera Modrac.
Podržavamo inicijativu općinskih vlasti za osnivanje zavičajnog muzeja.
Učesnici su saglasni da ova konferencija treba da bude podsticaj za dalja istraživanja i nove skupove iz oblasti kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Lukavca i šire.
Naučni odbor
Predsjednik: Mirsad Kunić
Vila „Solvay” u Lukavcu, spoj tematike i mjesto održavanja konferencije. |