U srijedu, 8. aprila 2015. godine, ekipa Zavoda je boravila u cjelodnevnoj stručnoj posjeti Muzeju Tešanj, te obilasku značajnih dobara naslijeđa Tešnja.
Domaćin posjete bio je Ernad Prnjavorac, direktor Muzeja Tešanj.
Boravak u Tešnju započeo je posjetom Eminagića konaka, jednog od depandansa Muzeja Tešanj i jednog od najljepših objekata gradske stambene arhitekture Tešnja i okoline. Eminagića konak je izgrađen polovinom 19.stoljeća u vlasništvu Eminagića, bogatih veleposjednika i trgovaca. Generacije Eminagića su živjele u konaku do osamdesetih godina prošlog stoljeća, kada je konak počeo propadati. Ovaj objekat je 2005. proglašen nacionalnim spomenikom BiH, iz temelja je obnovljen i služi za kulturne i turističke potrebe.
Zavodova ekipa dalje je posjetila i prostorije Medžlisa IZ Tešanj, te Čaršijsku (Gazi Ferhad begovu) džamiju, još jedan nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine koji se nalazi u ovom gradu. U Bosni i Hercegovini postoje ukupno četiri potkupolne džamije koje se prema imenu njihovog osnivača, nazivaju Ferhadijom. To su džamije u Banjaluci, Sarajevu, Tešnju i Žepču. Čaršijska (Gazi Ferhad-begova) džamija je situirana u centru starog Tešnja – Tešanjskoj čaršiji. Prema nekim izvorima, Čaršijska džamija je građena 1564. godine i njen osnivač, Ferhad-beg je od 1526. godine bio čifluk-sahibija grada Tešnja.
I na kraju, ostavljeno je više vremena za obilazak trećeg nacionalnog spomenika u Tešnju, Starog grada Tešnja. Stari grad Tešanj nalazi se na razmeđi srednje i sjeveroistočne BiH. Izgrađen je na vrhu stjenovitog brijega uz rijeku Tešanjku. Arhitektonsku strukturu starog grada čine dvije cjeline. Prva je gornji dio grada iz srednjovjekovnog perioda, a drugu cjelinu čini donji grad koji je nastao u osmanskom periodu.. U julu 2003. godine stari grad je proglašen nacionalnim spomenikom BiH. Stari grad je uređen i otvoren za posjetioce, renovirana je Dizdareva kula sa stalnom historijskom postavkom, izgrađena suvenirnica, postavljena stalna numizmatička izložba u Kapetanovoj kuli na vrhu Starog grada, odakle se pruža predivan pogled na Tešanj.
Podršku boravku u Tešnju dao je i saradnik našeg Zavoda, ali i Muzeja Tešanj, Ago Mujkanović, prof., sa kojim je izvršen obilazak nekropole stećaka Vukovo kod Tešnja.
Ovom prilikom smo se uvjerili u svo bogatstvo i raznovrsnost naslijeđa grada Tešnja koji kroz historiju je važio za jedno od najvažnijih urbanih i kulturnih središta Bosne i Hercegovine. Posebno je zadovoljstvo vidjeti da postoji jedna vrijedna kulturna ustanova – Muzej Tešanj, koji se na organizovan i stručan način brine, čuva i prezentuje brojna dobra naslijeđa Tešnja.
Tešnjaci su se pokazali kao veliki baštinici svoje kulture, historije i naslijeđa, samim tim i što su uspjeli da u svojoj lokalnoj zajednici osnuju muzejsku ustanovu. Podsjetimo, ni jedna općina na Tuzlanskom kantonu nema sličnu ustanovu na svom području.
Ova posjeta, upoznavanje naslijeđa Tešnja, kao i prezentacija naslijeđa Tuzlanskog kantona služila je kao uvod u Zavodove aktivnosti obilježavanja 18. Aprila Međunarodnog dana naslijeđa.