Radi utvrđivanja stvarnog stanja našeg naslijeđa na području Tuzlanskog kantona, neophodni su terenski obilasci dobara i lokaliteta. Tako se veći dio posla JU Zavoda za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa TK odvija na terenu. Nakon terenskog obilaska nekropola stećaka Tuzlanskog Kantona, tim Zavoda je ustanovio da se nekropoli stećaka u naselju Noćajevići na lokalitetu Toluša/Toliša, općina Kladanj, ne može pristupiti.
Naime, parcele na kojima se nalazi nekropola su evidentirane kao minirana površina. Prema urađenom Elaboratu za općinu Kladanj 1990.godine a koju su uradili uposlenici Zavoda, na ovoj se nekropoli nalazilo 48 stećaka. Budući da je nekropola sada na minskom polju i da je zarasla i zapuštena, veliki broj stećaka je pomjeren ili razbijen, terenskim obilaskom 2016.godine registrovano je oko 36 stećaka. Uočljivi su različiti oblici stećaka: sljemenjaci, sanduci i stubovi. Stećci se ističu svojom masivnošću i bogatstvom različitih i karakterističnih motiva.
Radi rješavanja ovog problema, u četvrtak 09.02.2017. godine, održan je sastanak u općini Kladanj. Na sastanku su sudjelovali tim Zavoda, direktor Kantonalne uprave civilne zaštite Tuzla Zdenko Tadić i načelnik općine Kladanj Jusuf Čavkunović.
Tema sastanka je bila pomenuta nekropola, odnosno, mogućnosti i načini deminiranja. Nekropola u naselju Noćajevići na lokalitetu Toliša/Toluša je od izuzetnog značaja za naslijeđe stoga je važno omogućiti siguran pristup kada je riječ o uklanjanju minsko eksplozivnih sredstava.
Budući da su sve strane složile oko važnosti ovog kulturno-historijskog dobra i rješavanju ovog problema, dogovoreno je da se preduzmu svi potrebni koraci te se započne s deminiranjem nekropole.
Ostaje da vidimo koliko vremena je potrebno za siguran pristup kulturnom nalijeđu. U međuvremenu, upozoravamo moguće posjetitelje da ostanu na sigurnom i ne ulaze u nekropolu zbog mogućnosti stradanja od eksplozivnih naprava.