U organizaciji Međunarodnog udruženja „Interaktivne otvorene škole“ (MIOS) Tuzla i Zavoda za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Tuzlanskog kantona, u subotu 14. oktobra 2017. godine je organizovana edukativna ekskurzija „Upoznavanje sa naslijeđem Konjuha i okoline“.
Stručni tim Zavoda je detaljno razradio Plan puta koji je podrazumijevao obilazak više lokaliteta kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa.
Prvo odredište bilo je Rajsko jezero u Bašigovcima, općina Živinice. U ovom kompleksu se nalazi nekropola stećaka koja je nastala izmiještanjem ugroženih stećaka sa prvobitnih nekropola Topličko polje i Višća Donja. O naslijeđu općine Živinice s posebnim osvrtom na nekropolu na Rajskom jezeru prisutnima je govorila Zavodova stručna saradnica za kulturno-historijsko naslijeđe, prof. Munisa Kovačević, koja je ukazala da je ovo sada reprezentativna nekropola u kojoj se nalazi 29. stećaka sa ukrasnim motivima konjanika, polumjeseca, uspravne i poprečne bordure. Od stećaka se ističe sljemenjak većih dimenzija, koji teži nekoliko tona i fascinira svojim izgledom.
Inače, Rajsko jezero u Bašigovcima je jedno od najljepših jezera u Tuzlanskom kantonu. Nastalo je uređivanjem napuštenog rudarskog kopa i danas je značajna turističko-rekreativna destinacija.
Poslije obilaska Rajskog jezera u planu edukativne ekskurzije bila je posjeta Zaštićenom pejzažu „Bijambare“. Sadržaje ovog kompleksa predstavili su uposlenici JU Zaštićena prirodna područja Sarajevo: Harita Čolaković, dipl.ing.šum i Mustafa Zvizdić, prof. Nezaobilazna je bila vožnja turističkim vozićem, posjeta Srednjoj bijambarskoj pećini kroz koju vodi 400 m duga turistička staza, odmor u prirodi, posjeta nekropoli stećaka „Mramorje“, pješačenje i upoznavanje sa biodiverzitetom ovog područja.
Slijedeće odredište bio je Kladanj i obilazak Kuršumlije (Hadži Balibegove) džamije, nacionalnog spomenika Bosne i Hercegovine. O značaju ove džamije govorio je Zavodov stručni saradnik za kulturno-historijsko naslijeđe, mr. Semir Hadžimusić, ukazavši da je ova kamena, potkupolna džamija sagrađena u prvoj polovini 16. stoljeća, zlatnom dobu osmanske civilizacije u Bosni i Hercegovini. Nacionalni spomenik čini graditeljsku cjelinu koja se sastoji od Kuršumlija džamije, mezarja, Hadži Đurđuhanumine česme i ogradnog zida.
Po obilasku ovog značajnog graditeljkog dobra kulturno-historijskog naslijeđa, edukativna ekskurzija je nastavljena posjetom Djevojačkoj pećini u naselju Brateljivići, općina Kladanj. O Djevojačkoj pećini, zanimljivo predavanje je održao stručni saradnik za prirodno i etnološko naslijeđe mr.sc. Rusmir Djedović, koji se dotakao formiranja pećine, paleolitskih crteža – gravura, koji se nalaze na lijevom zidu ulaznog dijela pećine, te usmenog predanja o nesretno preminuloj djevojci. Istaknuto je da je lokalitet Djevojačke pećine jedno od najznačajnih dovišta na ovim prostorima.
Program jednodnevne ekskurzije završen je posjetom sada već čuvenoj Etno avliji Mačkovac. O značajnom sadržaju ovog muzeja pod vedrim nebom, o njegovoj etnološkoj postavci govorio je mr.sc. Rusmir Djedović. U sklopu ovog zanimljivog kompleksa nalaze se i poznate Begova, Bukina i Adin-begova kuća sa svim pratećim objektima, namještajem, pokućstvom i originalnim detaljima. Također, ovdje se mogu vidjeti dvije poznate vodenice Aljićka i Hrvatska. Značaj postavke u Zavičajnom muzeju Etno avlije Mačkovac odavno je prepoznao Zavod za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa TK, jer je ista potpuno autentična vremenu koje predstavlja.
Ova uspješno organizovana edukativna ekskurzija je prosvjetnim radnicima, članovima MIOS-a, ponudila nova saznanja i iskustva koja trebaju prenijeti svojim učenicima i na taj način kod mlade generacije graditi svijest o značaju kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa ovog područja, ali i cijele Bosne i Hercegovine. Obiđene lokacije naslijeđa i turističko-rekreativne destinacije mogu biti predmet budućih učeničkih izleta, terenske nastave i ekskurzija.
U nastavku pogledajte dio fotografija koje su ovom prilikom zabilježene…
Više fotografija možete pronaći na facebook stranici Zavoda „Baština Tuzlanskog kantona“ https://www.facebook.com/pg/Ba%C5%A1tina-Tuzlanskog-Kantona-259555514214210/photos/?tab=album&album_id=825153797654376
O edukativnoj ekskurziji čitajte i na:
Kantonalna javna ustanova za zaštićena prirodna područja, Sarajevo
http://www.zppks.ba/aktuelno/novosti/ju-zasticena-podrucja/delegacija-nastavnika-i-profesora-osnovnih-i-srednjih-skola
Međunarodno udruženje Interaktivne otvorene škole MIOS
https://www.ioskole.net/strucnaekskurzijakonjuh/