U središtu planine Majevice u naselju Piperi nalazi se od javnosti malo poznata nekropola srednjovijekovnih bosanskih stećaka. U nauci je poznato da se na ovoj nekropoli nalazi najviše srednjovijekovnih bosanskih natpisa u Bosni.
U ovo se uvjerila i stručna ekipa Zavoda koja je krajem novembra 2012. godine obišla nekoliko nekropola stećaka na Majevici. Tačnije u naseljima: Nahvioci, Bučje, Šibošnica i Piperi. Ekipa je bila u sastavu: direktor Zavoda Benjamin Bajrektarević prof., mr. sc. Rusmir Djedović, Munisa Kovačević prof., a kao suradnici na terenu su bili: Amir Delić i Amir Mahmutović iz Nahvioca i Šibošnice (mlađi istraživači stećaka ovog područja) i Adis Mahmutović fotograf (Cres, Hrvatska).
Na jednoj gredi pored starog puta Tuzla-Brčko u Piperima a koja se cijela naziva Mramorje nalazi se nekoliko lokaliteta sa stećcima. Na lokalitetu Jasen smo zatekli desetak stećaka od kojih su neki nedavno uspravljeni a sam lokalitet donekle uređen. Na šest stećaka se nalazi deset natpisa bosančicom.
Natpisi su u stručnoj literaturi djelimično doneseni ali ovo bogatstvo natpisa zaslužije znatno detaljinija jezička istraživanja. Naš najpoznatiji istraživač stećaka Šefik Bešlagić, rodom iz Gornje Tuzle, je sa ovog lokaliteta donio nekoliko natpisa davne 1969. godine.
Spomenutih deset natpisa ovu nekropolu uvodi u red najvrjednijih u Bosni i Hercegovini. Od oko četiri stotine natpisa na stećcima većina njih se nalazi u Hercegovini a navedena nekropola ima najviše natpisa u Bosni. Treba spomenuti da je nedavno u Bijeljini na stećcima pronađenim u temeljima Atik džamije pronađeno čak 23 natpisa.
Lokalitet Jasen nekropole stećaka Mramorje u Piperima zaslužuje prema svom značaju da bude proglašen nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine i da uđe na listu najvrijedniju lokaliteta za nominaciju stećaka na UNESCO–vu lisu svjetske baštine.
Donosimo nekoliko fotografija snimljenih pri obilasku nekropole krajem novembra 2012. godine.